Про мене

Моє фото
Освіта - педагогічний інститут ім. М.Горького 1985 рік Вчитель історії, суспільствознавства, методист виховної роботи. Стаж роботи - 38 років Педагог. стаж - 32 років Вчитель вищої категорії спеціалізованої загальноосвітньої школи з вивченням іноземних мов № 4 міста Фастова з 1992 року.

Дружба письменників-політв’язнів М.Г.Глухенького і В.І.Косовського



1996 року в ЗОШ №4 м.Фастова був створений музей фастівського письменника М.Г.Глухенького.
Микола Герасимович Глухенький прожив важке, сповнене втрат та страждань життя. Микола Герасимович народився 6 грудня 1928 року у Хабаровському краї. Туди на заробітки виїхали його батьки.
Ще маленьким він повертається у Фастів. Тут закінчує залізничну школу №19 і в 1946 році вступає до університету ім.. Т.Г.Шевченка на філологічний факультет. Дуже непростий повоєнний час, час сталінських репересій, жорстокого ставлення до інтелігенції. Сталінські посіпаки звинувачують 18-річного юнака в організації терористичної групи, організації замаху на радянського чиновника. За наскрізь сфабрикованим звинуваченням Микола Герасимович був засуджений до 10 років таборів. Там, в таборах, він страшно поневіряється, над ним жорстоко знущаються – він захворів дуже важкою формою епілепсії. Та разом з тим в таборах він зустрічає нових друзів, розкриває свій талант – починає писати літературні оповідання.
1955 р. закінчується його ув’язнення. Микола Герасимович повертається у Фастів, знову вступає до університету ім.. Шевченка, з часом одружується. Але тепер це зовсім інша людина – зріла, досвідчена, зі своєю сталою життєвою позицією, з величезною любов’ю до своєї неньки України.
Глухенький продовжує писати літературні твори. Тепер це вже романи присвячені важливому етапу історії України – Гайдамацькому руху. Микола Герасимович збирає величезний історичний матеріал по Коліївщині на Київщині та у Фастові і пише романи: 1966р – «Коліївщина», 1968р – «Колії», 1969р. – «М.Максимович». Образи романів змальовані в героїчному плані. Головний герой – повсталий народ, якому автор віддає найбільше шани та поваги.
Тільки у 1984 р. М.Глухенький стає членом спілки письменників України. Він продовжує писати твори, та його вже не видають. Микола Герасимович приймає активну участь у дисидентському русі. З величезною радістю зустрічає звістку про незалежність України. 20 січня 1993 р. життя М.Г.Глухенького обірвалося.
Для організації музею активісти школи та міста започаткували громадський комітет «Пошук» на чолі з тогочасним директором школи Буженік Л.С. та його складом: А.А.Древецький, А.К.Шкляр. Велику та кропітку роботу було проведено членами комітету. Ми провели низку зустрічей з дружиною письменника – О.К.Глухенькою, товаришами письменника – лікарем В.Р.Борошенко, письменником С.П.Плачиндою, скульптором А.А.Древецьким, П.П.Кривобоком та іншими. Особливо яскравими, надзвичайно змістовними виявилися спогади поета, соратника-політв’язня В.І.Косовського.
Того ж 1996 року члени комітету «Пошук» відвідали Володимира Івановича у с.Веприк, детально, змістовно розпитали його про творчу та людську дружбу двох товаришів. Володимир Іванович розказував нам про поневіряння, які пережив у сталінських таборах, читав свої незабутні вірші, багато говорив про свого товариша М.Г.Глухенького.
Володимир Іванович, маючи медичну освіту, допомагав Миколі Герасимовичу, підтримував його здоров’я у боротьбі з важкою хворобою – епілепсією, яку той отримав у таборах. Письменники зустрічалися в сімейному колі, щиро та доброзичливо Володимр Іванович підтримував дружину Глухенького – Ольгу Кузьмівну під час непростої боротьби за здоров’я чоловіка.
На завершення зустрічі Володимир Іванович подарував музею пам’ятні речі,що пов’язували друзів: ріг для вина та керамічний глек, які вони привезли з мандрівки у Грузію. Ця цікава мандрівка спочатку розказана членам комітету «Пошук» з часом перетворилася у Володимира Івановича в оповідання «Гостинна Грузія» (пам’яті побратимів Миколи Глухенького та Левона Гогуа).
В оповіданні Володимр Іванович розповідає про мандрівку разом з Миколою Глухеньким до їхнього товариша – політв’язня – грузинського письменника Левона Парфеновича Гогуа. З задоволенням друзі зустрілися в Тбілісі, розмовляли про свої стражденні батьківщини, про літературну творчість, згадували страшні поневіряння в сталінських таборах, своїх товаришів – політв’язнів.
Володимр Іванович з повагою та захопленням розказує цікаві моменти про те, як приймали звичайні тбілісці гостей, дізнавшись. Що вони з України, скільки тепла та уваги приділяли Володимру Івановичу та Миколі Герасимовичу.
Тісні дружні стосунки членів комітету з Володимиром Івановичем продовжувалися довгий час. 1998 р. комітет організував святкування 70-річчя з дня народження М.Г.Глухенького. Почесними гостями на свято були запрошені Володимир Іванович Косовський та його сестра – Ольга Іванівна Косовська.
Зі сцени лунали спогади Володимира Івановича про його друга Миколу Герасимовича, Володимр Іванович читав свої вірші, згадував важкі роки життя «під ковпаком» у російської імперської влади, переслідування КДБістів, звертався до молоді міста з словами любові та самовідданості до рідної України.

Наше спілкування продовжувалося допоки був живий Володимир Іванович, і сьогодні в музеї М.Г.Глухенького зберігаються не тільки речі, подаровані Володимиром Івановичем, а й його книги віршів з подарунковим підписом. Щоразу, під час екскурсій, зустрічей, заходів у музеї ми з любов’ю та повагою згадуємо щирого патріота України, велику людину, поета, письменника В.І.Косовського.








Немає коментарів:

Дописати коментар